Rodzinny Piknik Ekologiczny – DBAM O CZYSTE POWIETRZE w Krakowie

Nie wiesz jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne? Ile można dostać pieniędzy? Rodzinny Piknik Ekologiczny pod hasłem „Dbam o czyste powietrze” będzie doskonałą okazją by uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości z tego zakresu. Piknik odbędzie się w sobotę (21 maja) w Parku im. dr. H. Jordana.

To kolejna impreza organizowana przez Urząd Miasta Krakowa, która ma edukować i uświadamiać mieszkańców o tym jak ważne jest otaczające nas środowisko. Wszystkie elementy pikniku skupione będą wokół zdrowego, rozsądnego i zrównoważonego gospodarowania środowiskiem, a głównym akcentem zaplanowanego wydarzenia będzie dbanie o czyste i zdrowe powietrze, w tym przede wszystkim o zieleń, czystość, gospodarowanie odpadami i zmianę ogrzewania węglowego na ekologiczne.

Zaplanowane na sobotę atrakcje skierowane będą szczególnie do rodzin z dziećmi. Podczas gdy najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli uczyć się poprzez zabawę ich opiekunowie będą mieli szansę na odwiedzenie stoisk współorganizatorów pikniku, na których zasięgną wszelkich informacji z zakresu wymiany ogrzewania na proekologiczne. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się jak złożyć wniosek o wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne, jak otrzymać dofinansowanie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, a także w jaki sposób ubiegać się o pomoc na dofinansowanie zwiększonych kosztów grzewczych lokalu związanych z trwałą zmianą systemu ogrzewania. Uczestnictwo w pikniku to doskonała okazja, aby zapoznać się z poszczególnymi etapami wymiany ogrzewania na ekologiczne pod względem zarówno formalnym, jak i praktycznym. W Parku Jordana będzie również możliwość bezpośredniego zapoznania się z ofertą  przedsiębiorców wpisanych na listę rekomendowanych przez Gminę Miejską Kraków wykonawców realizujących zadania z zakresu ochrony środowiska w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Sporządzona lista firm rekomendowanych realizujących zadania w ramach PONE ma pomóc mieszkańcom Krakowa w wyborze sprawdzonej i rzetelnej oferty wykonania zadania objętego dofinansowaniem (obecnie na liście znajduje się 7 firm, a kolejne oferty oczekują na weryfikację i ocenę komisji naboru).

Jednocześnie zarówno mali, jak i duzi będą mogli liczyć na świetną zabawę na powietrzu oraz aktywnie spędzony czas w rodzinnym gronie. W programie między innymi występy dzieci i młodzieży z krakowskich domów kultury, GRA MIEJSKA „Gram w Zielone Miasto” dla rodzin (z nagrodami); gry, zabawy i konkursy dla dzieci; konkurs biegów na czas dla dzieci (z nagrodami); wykłady „Flora i fauna Krakowa”, warsztaty jak gospodarować odpadami.

Przypominamy, że złożenie wniosku o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne jeszcze w tym roku gwarantuje otrzymanie do 100% dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w następnych latach dofinansowanie będzie malało (w 2017 będzie to do 80% kosztów kwalifikowanych, w 2018 do 60%  kosztów kwalifikowanych). Mieszkańcy, którzy dokonali zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne mogą uzyskać, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) dofinansowanie nawet do 100% różnicy kosztów ogrzewania.