Wiatr w Europie wyprzedził węgiel

W 2016 roku wiatraki pokryły ponad 10 proc. zapotrzebowania Europejczyków na prąd, a moc turbin po raz pierwszy przewyższyła moc elektrowni węglowych. W przyszłym roku wiatraki mogą zostać już numerem jeden w Europie pod względem mocy zainstalowanej.

W Unii Europejskiej w 2016 roku zbudowano wiatraki o łącznej mocy 12,5 GW, z czego niemal 10,9 GW na lądzie i blisko 1,6 GW na morzach okalających Stary Kontynent. To tyle, ile teoretycznie wystarczyłoby do pokrycia połowy maksymalnego zapotrzebowania na moc w Polsce.

Kolejny rok z rzędu najwięcej tego typu instalacji przybyło w Niemczech (5,4 GW), a znacznie mniej niż w poprzednich latach powstało w Polsce (ok. 0,7 GW) – wynika z raportu europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope.

W ubiegłym roku europejskie wiatraki dostarczyły do sieci 296 TWh (dwa razy tyle, co zużycie całej Polski), zaspokajając jedną dziesiątą zapotrzebowania Europejczyków na prąd. Najwięcej krajowego zużycia pokryły w Danii (prawie 37 proc.), Irlandii (27 proc.), Portugalii (25 proc.), na Cyprze (20 proc.), w Hiszpanii (19 proc.), Niemczech (16 proc.) i Rumunii (13 proc.).

Polska z udziałem produkcji wiatrowej w zużyciu na poziomie 7 proc. znalazła się na 15. miejscu w Unii Europejskiej.

Najmniejszy udział wiatraków w konsumowanej elektryczności odnotowały kraje ze środka kontynentu ¦ o najsłabszej wietrzności: Czechy (1 proc.) i Węgry (2 proc.), a także Łotwa (2 proc.), która niemal połowę swojego zapotrzebowania pokrywa z elektrowni wodnych.

Branża wiatrowa w UE w 2016 roku wygenerowała 27,5 mld euro inwestycji, odpowiadając za 86 proc. wszystkich środków zainwestowanych w energetykę odnawialną w Unii (to blisko 0,2 proc. PKB całej wspólnoty). Z tego w farmy wiatrowe na morzach zainwestowano 18,2 mld euro, a na lądzie 9,3 mld euro. Dla porównania według danych Bloomberga w 2016 roku Chiny zainwestowały w odnawialne źródła energii 103 mld dolarów, USA 44 mld, Japonia 36 mld, Indie 10 mld, Brazylia 7 mld, a RPA 4,5 mld dol.

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl